MENU
Tetrastoon ve Tiyatro Hamamı

Tetrastoon ve Tiyatro Hamamı

4. yüzyıldaki depremler kentin agoralarını basan sellere de neden olmuştur. Kuzeydeki agoraların kullanımlarında bazı sorunların olması nedeniyle kent yeni bir agora yapmaya karar verir ve tiyatronun ön tarafındaki meydana etrafı sütunlarla çevrili yeni bir pazar yeri yapılır. Bu alana burada bulunan bir yazıttan dolayı, dört tarafı sütunlu galeriler ile çevrili akan anlamı veren Tetrastoon denilmiştir. Kare bir plan gösteren yapının taş döşeli meydanının ortasında yuvarlak planlı bir çeşme yer almaktadır. Taş döşeli meydanda döşemenin üzerinde yuvarlak bir güneş saati yapılmıştır. Döşemenin üzerindeki yazılar pazar yerine gelen satıcıların yerlerini belirten isimlerdir.

Tetrastoon kentin ticari potansiyelini karşılayacak boyutta olmadığı için, hemen güneyine Tetrastoon ile doğu-batı caddesi arasına bazilika planlı bir salon yapıldı. Ortada mermer döşeli ve tonozla örtülü bölüm cadde ile Tetrastoonu birleştiriyordu. Bu geçişin iki tarafından da butikler yer almaktaydı. Bu bölüme burada bulunan imparator heykellerine dayanarak İmparatorlar salonu denmiştir. Giriş kısmındaki payelerin üzerinde Aphrodisias heykel okulunun tipik üretimi olan insanlı ve hayvanlı kabartmalar yer alır. Bu alanın gri-mavi sütunları ve payelerin bir kısmı onarılarak yerlerine konmuştur.

Tiyatronun güneyi ve İmparatorlar Salonu’nun hemen doğusunda yer alan yapı Tiyatro Hamamı’dır. Hamamın kazısı henüz bitmemiştir. Hamamın apodyterium (soyunma odası), kubbeli calidarium (sıcak bölüm) ve sudatorium (terleme odası) bölümleri açılmış diğer bölümleri ise kazılmayı beklemektedir.

Comments are closed.